GİZEM ve ŞENER NİŞAN DAVETİ
LITTLE POSERS RÖPORTAJI
YAĞMUR'S WONDERLAND
ZEYNEP'S BABY SHOWER
ZEYNEP'S GENDER PARTY
GİZEM ve ŞENER NİŞAN DAVETİ
İNDİR BAS KES
KENDİN YAPABİLİRSİN
PRATİK SUNUMLAR

SUKULENT DİKİMİ

Son yılların en gözde bitkisi sukulentler…

sukulent nasıl dikilir

Evlerimizi ve ofislerimizi süsleyen sukulentler, "çiçek bakamıyorum" diyenleri bile cezp ediyor. Zarif görüntüsü, zahmetsiz bakımı ve çabuk çoğalmaları sayesinde modern zamanlarda insanları yeşille buluşturma elçisi olmuş durumda.

Şimdi sizlere, seralardan beğenip aldığınız sukulentleri dekoratif bir şekilde ekebilmeniz için harika bir DIY anlatacağız. 

sukulent nedir, sukulent nasıl dikilir

Malzemeler:

  • Arzu ettiğiniz bir adet kase, saksı
  • Toprak
  • Birkaç sukulent
  • Çeşitlilik katmak isteyenler için kaktüs
  • Saksınıza göre orta büyüklükte taşlar (deniz kenarında topladığımız taşlar çok güzel olur.)
  • Çok minik altın rengi çakıllar

Adım 1: Kâsenizin dibine orta büyüklükteki taşları yerleştirin. Sukulentlerin sık sık sulanması gerekmese de, gerek duyulduğu zaman dibine yerleştirdiğimiz bu taşlar drenaj için önemlidir. Sukulentler, suyu sandığımız gibi kökleriyle topraktan emmezler. Keklerin etrafındaki nemli havayı alırlar. Toprağın altına drenaj için taşları yerleştirmemizin önemi de budur.

Adım 2: Kâsenin dibine yerleştirdiğimiz taşların üzerine küçük bir katman toprak ekleyin. Toprağınızın geçirgen bir toprak olmasına dikkat edin. Su verdiğinizde, toprak suyu direk alta geçirsin ki bitkimizi boğmasın.

Adım 3: Kendi saksısında aldığınız sukulent ve kaktüsleri çıkarın. Köklerini elinizle okşayarak, gıdıklayarak yumuşatın. Sukulenti ve kaktüsü kâsenizde yerleştireceğiniz yere karar verin ve o alandaki toprağa küçük delik açın. Bitkinizin kök kısmını yerleştirdikten sonra köklerin geri kalanını örtecek kadar, hafif hafif bastırarak toprak ilave edin.  Yeterli gördüğünüz zaman toprağın kâse üzerindeki duruşunu düzeltin ve toprağınızı hafifçe sulayarak nemlendirin.

Adım 4: Şimdi süsleme aşamasına geçebiliriz. Sukulent ve kaktüslerinizin dibine, toprağın üstünü ince bir tabaka olarak kaplayacak şekilde, minik altın rengi çakıllarınızı yerleştirin. Elinizde beğendiğiniz dekoratif kristaller, taşlar, minyatür biblolar varsa onlarıda süslemede kullanabilirsiniz.

Ve işte artık sizinde dekorasyonunuza renk katacak harika bir sukulentiniz oldu.

sukulent nedir, sukulent nasıl dikilir

sukulent nedir, sukulent nasıl dikilir

sukulent nedir, sukulent nasıl dikilir

sukulent nedir, sukulent nasıl dikilir

sukulent nedir, sukulent nasıl dikilir

sukulent nedir, sukulent nasıl dikilir

Kaynak: the blondielocks

 

 

© 2017 partinipaylas.com . All rights reserved | Design by Bykush